Kolesterol Tedavisi

Kolesterol Tedavisi
Kolesterol Tedavisi, İzmir deki Muayenehanemizde Kolesterol Tedavisi yapılabilmektedir. Kanda Kolesterolün yüksek seviyede olmasına kalıtımsal bir eğilimi olan (hiperlipidemi) veya Diyabet gibi mevcut bir durumu olan bazı insanlar için yağ düşürücü ilaçlar önerilebilir. 200 mg/dl’ nin altındaki toplam Kan Kolesterol seviyeleri hedeflenir.

200 ile 239 mg/dl arası sınırda-yüksek risk olarak kabul edilir. 240 mg/dl ve üzeri yüksek risk olarak kabul edilir. İlaç tedavilerine hayat stiliyle ilgili değişikliklerin eklenmesi gerekebilir. 

İLAÇ TEDAVİSİ

Tüm ilaçlar özel etki mekanizmalarına (nasıl etki ettiklerine) göre sınıflandırılabilir. Aşağıdaki liste bu durumun tedavisi için yayın zamanında onaylanmış tüm farklı ilaç gruplarını içerir. Reçete edilen tedaviyle ilgili sorularınız ve merak ettiğiniz için her zaman doktorunuza başvurun.

Safra Asidi Bağlayıcıları: Kandaki safra tuzlarının seviyesini düşürmek için sindirim sistemine etki ederler. Bu, karaciğerin Kolesterolü, sistemden atılacak olan safra Tuzlarına çevirmesini sağlar.
Fibratlar (Fibrik Asit Deriveleri): Karaciğere etki ederek, LDL ve trigliseritleri düşürür, HDL’yi yükseltir.
Nikotinik Asit Deriveleri: Karaciğere etki ederler ve yağ asitlerinin yağlara dönüşmesini engeller, böylece Kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürürler.
HMG-CoA Redüktaz İnhibitörleri (Statinler): Karaciğerde Kolesterol yapımından sorumlu enzimin etkisini engelleyerek LDL Kolesterolü düşürürler, HDL Kolesterolüyükseltirler. Trigliseridleri orta derecede düşürürler.

DİĞER İLAÇLAR
Marin Trigliseridler (Balık Yağı): Karaciğerlerde LDL seviyelerinin artmasını engelleyerek Kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürebilir
Çözünebilir Lifler: Sindirim sistemine emilimi engelleyerek ve safra tuzlarının atılmasını artırarak Kolesterol seviyelerini düşürürler.