Konjestif Kalp Yetersizliği Nedir?

Konjestif Kalp Yetersizliği Nedir?
Konjestif Kalp Yetersizliği ; Konjestif kalp yetersizliği kalbinpompa işlevini iyi yapamaması demektir. Pompalamanın etkinliğinin kaybolması akciğerlere ve vücudun diğer bölgelerine giden kan akımını yavaşlatır. Kalp, kan akımını birkaç yolla geçici olarak sürdürebilir. Ventrikül duvarları kalınlaşır ve pompalama yeteneğini güçlendirir. Veya kalp daha hızlı atabilir.

En sonunda konjestif yetersizlik içimdeki kalp aşırı iş yükü nedeniyle zayıflar ve pompalama etkinliğini kaybeder. Yetersizlikteki kalp dokulara istirahat veya egzersiz sırasında 
gereksindiği yeterli kanı pompalayamaz. Böbreklere giden kan akımının azalması böbreklerin su ve tuz tutmasına neden olur.

Bu bacaklarda şişmeye ve ödeme katkıda bulunur. Kalp yetersizliği başladığı zaman kan, akciğerlerin kan damarlarına geri kaçmaya başlar ve akciğerlerde sıvı birikmesine neden olur. Semptomlar nefes darlığı ve öksürüğü içerebilir. Bu semptomlar istirahatta, egzersiz sırasında veya hasta uzanırken de ortaya çıkabilir. Bir çok hastalık ve bozukluk kalbe hasar verebilir ve pompalama gücünüzü zayıflatabilir.

Konjestif kalp yetersizliğinin sık görülen semptomları:

Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü)
Hipertansiyon
Dilate Kardiyomiyopati